فراخوان ششمین دوره جایزه بازی‌های جدی منتشر شد

0
58
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Rate this post

فراخوان ششمین دوره جایزه بازی‌های جدی۱۴۰۱ (SeGaP2022) منتشرشد. این رویداد امسال نیز در۳ بخش اصلی خود یعنی جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۱، هکاتون بازی‌های جدی ۱۴۰۱ و سمپوزیوم بازی‌های جدی ۱۴۰۱ برگزار می‌شود تا تمام بازی‌سازان و بازی‌پژوهان علاقه‌مند به تولید و مطالعه در حوزه سرگرمی­‌های جدی با حضور در این عرصه رقابتی، فرصت تازه‌ای برای تولید مقالات و خلق بازی‌های جدید را تجربه کنند.

جایزه بازی‌های جدی که هرسال توسط بنیاد برگزار می‌شود، در ششمین دوره کامل‌تر و حرفه‌ای‌تر از ۵ دوره گذشته با شبکه بزرگی از نهادهای دانشگاهی، علمی و پژوهشی که برای حمایت از این رویداد قدم به میدان گذاشته‌اند، تلاش دارد تا گام بلند دیگری برای توسعه و رشد بازی‌های جدی در کشور بردارد.

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای این بار هم با مشارکت حامیانی که سهمی در برگزاری رویداد ششم جایزه بازی‌های جدی دارند، با تخصیص میلیون‌ها تومان جایزه نقدی برای منتخبان این رویداد، انگیزه‌‌های رقابتی بیشتری برای شرکت در این رویداد ایجاد کرده است.

جایزه بازی‌های جدی در این دوره نیز، در ۳ رویداد مجزا شامل سمپوزیوم، جشنواره و هکاتون برگزار خواهد شد.

 1. سمپوزیوم ۱۴۰۱

سمپوزیوم با هدف تمرکز بخشی به منابع علمی و تحقیق در جهت توسعه این بازی‌ها برگزار می‌شود. این بخش پذیرای مقالات علمی این حوزه فقط به زبان انگلیسی است و آثار ارسالی توسط سه داور مورد داوری سخت‌گیرانه قرار می‌گیرند. در این بخش ضمن معرفی مقاله برتر و اعطای جایزه ۱۰۰ میلیون ریالی، از سایر مقالات شفاهی نیز در قالب جایزه نقدی تقدیر می‌شود. همچنین در صورت انتشار نسخه گسترش‌یافته هر یک از مقالات شفاهی و پوستری در یکی از مجلات علمی-پژوهشی بین‌المللی، تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی دیگر برای تامین برخی از هزینه‌های انتشار به نویسندگان مقالات تعلق خواهد گرفت. پس از برگزاری آنلاین این رویداد در سال‌های گذشته، در سال ۱۴۰۱ رویداد به‌صورت حضوری برگزار خواهد شد. بازی‌پژوهان در این دوره و برای ارسال مقاله به سمپوزیوم، نهایتاً تا روز جمعه مورخ ۲۹ مهرماه فرصت خواهند داشت و همچون سال گذشته، مقالات فقط به‌صورت انگلیسی پذیرفته می‌شوند. همچنین از میان مقالات ارسال‌شده، مقالات منتخب علاوه بر دریافت جایزه نقدی، در روز سمپوزیوم به‌صورت شفاهی ارائه می‌شوند.

دبیرخانه رویداد امسال به شکل ویژه مجموعا تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال جایزه برای مقالاتی که به موضوعات مرتبط با متاورس و بازی‌های جدی یا کاربرد NFT در بازی‌های جدی پرداخته باشند، تدارک دیده است.

ضمنا برای این دوره نیز اقدامات لازم برای دریافت مجوز نمایه‌­سازی مقالات سمپوزیوم در پایگاه IEEE Xplore صورت گرفته است و پس از دریافت مجوز، مقالات تائید شده سمپوزیوم در این کتابخانه دیجیتال نمایه خواهند شد.

 1. جشنواره ۱۴۰۱

بخش جشنواره همچون گذشته، میزبان آثار تولیدشده در موضوعات مختلف حوزه بازی جدی است. افراد یا تیم‌هایی که در هر یک از موضوعات و شاخه‌های معرفی‌شده برای بازی‌های جدی، صاحب اثری هستند، آثار خود را برای دبیرخانه جایزه ارسال می‌کنند. علاوه بر جوایز نقدی حامیان در این بخش، دبیرخانه رویداد در موضوعات زیر به آثار منتخب جایزه نقدی اهدا خواهد کرد:

 • بازی جدی سال برنده جایزه بزرگ ۲۰۰ میلیون ریالی بنیاد خواهد بود.
 • فینالیست­های جشنواره مجموعا تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال جایزه دریافت خواهند کرد.
 • بازی‌های جدی دانشگاهی منتخب مجموعا تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال جایزه دریافت خواهند کرد.
 • بازی‌هایی که در دوره­های قبلی رویداد شرکت کرده­اند، در صورت به­روزرسانی بازی خود می‌توانند مجددا در بخش بهترین به­روزرسانی شرکت و شانس خود را برای برنده شدن جایزه ۵۰ میلیون ریالی امتحان کنند.
 • سرگرمی‌های جدی منتخب مجموعا تا سقف ۵۰ میلیون ریال جایزه دریافت خواهند کرد.
 • به شکل ویژه منتخبین به‌منظور دریافت تسهیلات تجاری‌سازی، تبلیغات و یا کمک هزینه تولید بازی از سوی بنیاد مدنظر قرار خواهند گرفت.
 • به شکل ویژه امسال دبیرخانه رویداد مجموعا تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال جایزه برای بازی‌های جدی در حوزه متاورس و NFT تدارک دیده است.

علاقه‌مندان برای ارسال آثار، نهایتاً تا روز جمعه مورخ ۲۹ مهرماه ۱۴۰۱ فرصت خواهند داشت.

شرکت‌کنندگان در نظر داشته باشند که اگرچه فرآیند اصلی جشنواره برای حوزه بازی‌های جدی دیجیتال طراحی شده است، در سایر حوزه­ها می‌توانند آثار سرگرمی­محور دیگر خود همچون اتاق فرار، بازی‌های رومیزی یا شبیه­سازها را نیز ارسال کنند.

 1. هکاتون ۱۴۰۱

هکاتون بازی‌های جدی یک رویداد بازی‌سازی سه‌روزه است که با هدف ایده‌پردازی و تجربه ساخت یک بازی جدی برگزار می‌شود.

پنجمین دوره هکاتون بازی‌های جدی در سال ۱۴۰۱ با حمایت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به عنوان طراح مسئله با هدف افزایش مراجعه افراد به کتابخانه‌ها با ارائه موضوع بازی‌وارسازی مراجعه به کتابخانه‌ها برگزار می‌شود. هکاتون بازی‌های جدی که به طور همزمان در شهرهای تهران، تبریز و اصفهان برگزار می‌شود

این رویداد همچون سال گذشته، پس از تایید شورای راهبری بنیاد ملی نخبگان در طرح شهید بابایی مصوب شده است و بنیاد ملی نخبگان در سال ۱۴۰۱ نیز امتیاز فعالیت نخبگی را به منتخبان این رویداد تخصیص می‌دهد.
بر این اساس به اعضای تیم‌های برنده عنوان رتبه اول ۳۰ امتیاز، برنده عنوان رتبه دوم ۲۵ امتیاز و برنده عنوان رتبه سوم ۲۰ امتیاز فعالیت نخبگی اعطا می‌شود. همچنین بر اساس اعلام بنیاد ملی نخبگان، به شرط تلاش تیم‌های منتخب برای تولید و تجاری‌سازی محصولِ هکاتون، امکان افزایش امتیاز فعالیت نخبگی تا سقف ۲ برابر وجود دارد. قابل توجه است که به‌ منظور توانمندسازی و آموزش شرکت‌کنندگان پیش از هکاتون، کارگاه‌های آموزشی تخصصی برگزار خواهد شد که پیش‌نیاز دریافت امتیاز فعالیت نخبگی بنیاد ملی نخبگان و اجباری است. زمان کارگاه‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد.

بنابراین افراد و تیم­‌های علاقه‌­مند می‌توانند نهایتاً تا روز جمعه مورخ ۱۵ مهرماه ۱۴۰۱ برای بهره‌مندی از این فرصت و شرکت در رویداد به‌صورت فردی یا تیمی ثبت‌نام کنند.

همه حامیان

ششمین دوره جایزه بازی‌های جدی همچون دوره‌های گذشته این بار نیز حامیان بزرگ و معتبری در کنار خود دارد. خوب است نگاهی به مجموعه بزرگ شبکه حامیان این رویداد در سال ۱۴۰۱ بیندازیم:

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال (دایرِک)، دانشگاه صنعتی شریف، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، بنیاد ملی نخبگان، صندوق نوآوری و شکوفایی، دانشکده چندرسانه‌ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دانشگاه اصفهان، ساختار حمایتی همگرا، انستیتوی ملی بازی‌سازی، ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شتابدهنده آمیتس ژن، موسسه ملی رزمندگان، شتابدهنده سه‌تاپ، مرکز نوآوری  و شتابدهی علوم شناختی  و داده کاوی، شتابدهنده آواگیمز،

 • برای دانلود فراخوان کامل SeGaP2022 به زبان فارسی اینجا کلیک کنید.
 • برای ارسال اثر به جشنواره بازی­ جدی سال ۱۴۰۱ اینجا کلیک کنید.
 • برای ثبت‌­نام فردی یا گروهی در هکاتون بازی­‌های جدی ۱۴۰۱ اینجا کلیک کنید.
 • برای ارسال مقاله به سمپوزیوم بازی­‌های جدی ۱۴۰۱ اینجا کلیک کنید.

گفتنی است ششمین دوره جایزه بازی‌های جدی آذر ۱۴۰۱ به میزبانی دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید