برترین بازی‌های دیجیتال در ماه مهر ۹۸

0
301

در این یادداشت از گردایه تصمیم داریم شما را با بازی‌های محبوب و پر درآمد بازار بازی‌های دیجیتال در ماه مهر سال جاری آشنا کنیم. پیش از هر چیز باید به این نکته توجه نمایید که از سویی به دلیل عدم هم‌پوشانی کامل ماه‌های میلادی و قمری با یکدیگر و از سوی دیگر به دلیل تأخیر پایگاه‌های تحقیقات بازار در انتشار داده‌های آماری مربوط به هر ماه، نمی‌توان داده‌های آماری یک ماه میلادی را به‌طور کامل در یک ماه قمری گنجاند. به همین ترتیب داده‌هایی که در ادامه تحت عنوان آمارهای ماه مهر ارائه می‌گردد از لحاظ تاریخ میلادی داده‌های مربوط به ماه سپتامبر و بخشی از ماه اکتبر را تحت پوشش قرار داده است.

پر فروش‌ترین بازی‌های دیجیتال در ماه مهر

هزینه‌کرد کاربران در بازی‌ها در ماه سپتامبر سال جاری با 1 درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به عدد 8.9 میلیارد دلار در سطح جهان رسیده است. با نگاهی جزئی‌تر خواهیم دید که هزینه‌کرد بازیکنان بر روی پلتفرم‌های کنسول و رایانه به ترتیب 17 و 3 درصد بر اساس شاخص سالانه کاهش یافته است. در حالی که رشد سالانه هزینه‌کرد بازیکنان در بازی‌های موبایلی 6 درصد افزایش یافته و سهم این پلفترم را در مجموع درآمد بازار بازی‌ها به رقم 59 درصد در ماه سپتامبر رسانده است. جدول زیر 10 بازی پردرآمد سه پلفترم رایانه، کنسول و موبایل را در ماه سپتامبر 2019 به نمایش می‌گذارد.

آخرین نسخه بازی‌های NBA2K و FIFA سیر رشد بسیار کندی را تجربه می‌کنند هم‌چنان‌که پرداخت‌های درون بازی NBA2K تنها 6 درصد در ماه سپتامبر افزایش داشته و بازی FIFA نیز افت جزئی‌ای را در در نرخ رشد سالانه خود تجربه کرده است. این ارقام را می‌توان با سپتامبر سال گذشته مقایسه کرد که هر دو بازی شاهد رشد 24 درصدی در پرداخت‌های درون بازی بودند.

بازی Fortnite نیز در این ماه در پایین‌ترین نقطه رشد خود پیش از عرضه فصل دوم آن قرار گرفته است. براساس برآورد پایگاه تحقیقات بازار سوپردیتا درآمد بازیFortnite  در تمامی پلتفرم‌ها براساس نرخ رشد ماهانه 43 درصد افت داشته است به‌طوری‌که می‌توان ماه سپتامبر را بدترین ماه عملکرد این بازی از لحاظ کسب درآمد از نوامبر 2017 تاکنون دانست.   

بازی Fate/Grand Order موفق به دریافت درآمد بسیار زیادی از کاربران چینی شده است. این بازی با کسب 246 میلیون دلار درآمد در ماه سپتامبر توانسته خود را به رتبه اول جدول بازی‌های این ماه برساند. این در حالی است که درآمد این بازی در ماه‌ گذشته 131 میلیون دلار برآورد شده و بخش زیادی از آن نیز در چین تولید شده بود.

تعداد 3.3 میلیون نسخه از بازی Borderlands 3 بر روی پلتفرم‌های رایانه و کنسول طی ماه سپتامبر به فروش رفته است. متوسط قیمت فروش هر نسخه به دلیل فروش نسخه Deluxe Edition آن نزدیک به 69 دلار بوده است.

پر درآمدترین بازی‌های پلتفرم موبایل

اولین بازی موبایلی با بیشترین میزان درآمد در ماه سپتامبر سال جاری در سطح جهان، بازی PUBG Mobile از شرکت Tencent با 158.5 میلیون دلار درآمد از محل هزینه‌کردهای کاربران است. تقریباً 55 درصد از درآمد این بازی از کاربران چینی، 15 درصد از ایالات متحده آمریکا و 5 درصد از ژاپن تأمین شده است.

بازی Pokemon GO متعلق به شرکت Niantic دومین بازی پر درآمد ماه سپتامبر با رقم 116 میلیون دلار شناخته شده است. رقم درآمدی این بازی در سال جاری رشدی 33 درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. برخلاف بازی PUBG بیشترین درآمد به دست آمده برای بازی Pokemon Go یعنی نزدیک به 41 درصد از آن در ایالات متحده آمریکا تولید شده است. بازی Honor of Kings از شرکت Tencent نیز در سومین رتبه از بازی‌های پر درآمد این ماه قرار دارد. نسخه اختصاصی بازی Dragon Quest Walk در ژاپن در تاریخ 11 سپتامبر انتشار یافته و همین امر موجب افزایش درآمد این بازی شده است. این بازی مبتنی بر مکان (location-based) با کسب 59.2 میلیون دلار از مجموع 1.5 میلیون دانلود در ماه سپتامبر در جایگاه نهم جدول‌ برترین‌های ماه قرار گرفته است. این بازی در واقع دومین بازی پر درآمد در میان بازی‌های با سبک مکان‌محور پس از Pokemon GO است. جدول زیر رتبه‌بندی پایگاه هوش بازار SensorTower از پر درآمدترین بازی‌های موبایلی در سطح جهان به تفکیک سیستم‌عامل به نمایش گذاشته شده است.

برترین بازی‌های دیجیتال در آمریکا

پایگاه تحقیقات بازار npd در ایالات متحده آمریکا، درآمد بازی‌های دیجیتال در این کشور 1 میلیارد و 278 میلیون دلار در ماه سپتامبر برآورد کرده که افتی 8 درصدی را بر اساس شاخص سالانه نشان می‌دهد. فروش سخت‌افزارهای بازی در این کشور نیز کاهشی 22 درصدی داشته و به رقم 240 میلیون دلار رسیده است. بازار نرم‌افزارهای بازی هم 732 میلیون دلار در این ماه فروش کرده‌ و 4 درصد افت را تجربه نموده‌ است. جدول زیر پر فروش‌ترین بازی‌های آمریکا در ماه سپتامبر سال جاری را نشان می‌دهد.

مهم‌ترین رخداد بازی‌های دیجیتال در ماه مهر

در تاریخ 13 اکتبر 2019 میلیون‌ها صدا از سراسر جهان (نزدیک به 250 میلیون) ناگهان ساکت شد. Fortnite محبوب‌ترین بازی ژانر بتل رویال، دهمین نسخه از بازی خود را با رخدادی شگفت‌انگیز تغییر داد و آن حذف و نابودی همه چیز بود! شرکت Epic Games- سازنده بازی Fortnite- پیش از این نیز تغییراتی را در بازی اعمال کرده بود اما تا به حال تغییراتی در این مقیاس ایجاد نکرده بود. در این رویداد جدید، نقشه بازی، منو و تمام شخصت‌ها از بین رفته و آنچه باقی مانده بود تنها یک سیاه‌چاله بزرگ بود. بازیکنان بازی به هنگام ورود به بازی خود فقط با یک سیاه‌چاله روبرو می‌شدند. در تمامی حساب‌های کاربری این بازی در توییتر و اینستاگرام تنها تصویر این سیاه‌چاله منتشر شده بود و بحث داغی میان بازیکنان درباره آن در گرفته بود.

در نهایت 2 روز پس از این اتفاق و در تاریخ 15 اکتبر سیاه‌چاله از بین رفت و بازیکنان با ورود به یک جزیره که در نقشه خود 13 مکان مختلف را در خود جای داده است، رسماً فصل دوم این بازی را آغاز کردند. این فصل از بازی، محیط روستایی‌تری را با به تصویر کشیدن کوه‌ها، جنگل‌ها، دریاچه‌ها و فانوس‌های دریایی به نمایش می‌گذارد. علاوه بر این، گیم‌پلی جدیدی نیز در فصل دوم طراحی شده که شامل ماهیگیری و شنا به همراه وسایلی چون قایق است. سلاح‌های جدیدی نیز به این فصل افزوده شده است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here