برترین بازی‌های دیجیتال در آبان ماه ۹۸

0
250

در این یادداشت از گردایه تصمیم داریم شما را با بازی‌های محبوب و پر درآمد بازار بازی‌های دیجیتال در ماه آبان سال جاری آشنا کنیم. پیش از هر چیز باید به این نکته توجه نمایید که از سویی به دلیل عدم هم‌پوشانی کامل ماه‌های میلادی و قمری با یکدیگر و از سوی دیگر به دلیل تأخیر پایگاه‌های تحقیقات بازار در انتشار داده‌های آماری مربوط به هر ماه، نمی‌توان داده‌های آماری یک ماه میلادی را به‌طور کامل در یک ماه قمری گنجاند. به همین ترتیب داده‌هایی که در ادامه تحت عنوان آمارهای ماه آبان ارائه می‌گردد از لحاظ تاریخ میلادی داده‌های مربوط به ماه اکتبر را تحت پوشش قرار داده است.

پایگاه تحقیقات بازار سوپردیتا مجموع هزینه‌های انجام‌شده توسط بازیکنان در بازی‌های دیجیتال طی ماه اکتبر سال جاری را رقم ۸.۸۴ میلیارد دلار در تمامی پلتفرم‌ها برآورد کرده است. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و براساس نرخ رشد سالانه، 3 درصد کاهش یافته است که دلیل آن نیز به افت شدید درآمد پلتفرم کنسول در این ماه بازمی‌گردد. عرضه بازی محبوب Red Dead Redemption 2 در ماه اکتبر سال گذشته موجب رشد درآمد کنسول در مقایسه با سال جاری شده بود. برخلاف کنسول، پلتفرم موبایل با ۷ درصد رشد درآمد به پیشتازی خود در بازار بازی‌های دیجیتال ادامه می‌دهد. جدول زیر، گزارش ماهانه پایگاه سوپردیتا از برترین بازی‌های دیجیتال ماه اکتبر به تفکیک پلتفرم را نشان می‌دهد.

پرفروش‌ترین بازی کنسول این ماه بازی Call of Duty: Modern Warfare شناخته شده است. تعداد ۴.۷۵ میلیون نسخه دیجیتال از آخرین نسخه این بازی با نام Modern Warfare بر روی دو پلفترم کنسول و رایانه در ماه اکتبر به فروش رفته است. این در حالی است که این نسخه از بازی در همین ماه به بازار عرضه شده است. با این حال مقایسه میزان فروش این نسخه از بازی با نسخه پیشین آن با نام Black Ops 4، یازده درصد کاهش را نشان می‌دهد. به‌طور کلی متوسط فروش نسخه‌های دیجیتال بازی‌های کنسول در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است و دلیل آن را می‌توان عرضه کم بسته‌‎های الحاقی سیزن پَس دانست. سیزن پَس‌ها (Season Pass) مجموعه‌ای از محتواهای قابل دانلود (DLC) هستند که با قیمت تخفیف‌خورده و مناسب عرضه می‌شوند. محتوای قابل دانلود نیز محتواهای اضافی‌ای هستند که پس از عرضه رسمی بازی معرفی شده و  آیتم‌های بیشتری از بازی را به بازیکنان می‌فروشند.

بازی Apex Legends بهترین عملکرد را در این ماه از ابتدای معرفی آن به بازار در فوریه سال جاری داشته است. این بازی موفق شده است از محل هزینه‌کردهای کاربران در بازی بر روی دو پلتفرم کنسول و رایانه ۴۵میلیون دلار در ماه اکتبر به دست آورد که این رقم رشد قابل‌توجهی نسبت به درآمد ۱۶ میلیون دلاری آن در ماه گذشته را نشان می‌دهد.

بازی NBA 2K در فروش دیجیتال خود شاهد یک روند کاهشی است. سیر رشد مجموع درآمد حاصل از هزینه‌کردهای بازیکنان در بازی‌های NBA طی گذشت ۴ ماه پس از درخشش قدرتمند بازی NBA 2K19 در سال ۲۰۱۸ رو به کاهش گذاشته بود. امسال نیز شاهد تکرار این ماجرا در ماه اکتبر و کاهش درآمد حاصل از هزینه‌کردهای بازیکنان بر روی پلتفرم‌های کنسول، رایانه و موبایل تنها مدتی پس از انتشار نسخه جدید این بازی با نام NBA 2K20 هستیم.

سوپردیتا برآورد کرده که نسخه موبایلی بازی Call of Duty از محل ۱۱۶ میلیون کاربر فعال ماهانه موفق به کسب درآمدی معادل ۵۷ میلیون دلار در ماه اکتبر شده و به در رتبه دوازدهم برترین بازی‌های موبایلی این ماه جای گرفته است. نسخه iOS این بازی با عددی نزدیک به ۸۲ درصد بیشترین سهم را در تولید درآمد Call of Duty Mobile داشته است.

 

پر درآمدترین بازی‌های موبایلی در اکتبر ۲۰۱۹

بازی موبایلی PUBG Mobile از شرکت Tencent با کسب درآمد ۱۵۳.۹ میلیون دلار از محل هزینه‌کردهای کاربران در ماه اکتبر در رتبه اول پردآمدترین بازی‌های موبایلی قرار گرفته است. درآمد این بازی در اکتبر سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷ برابر بیشتر شده است. مطابق معمول تقریباً ۶۵ درصد از درآمد این بازی از کشور چین تأمین شده و پس از آن کشورهای آمریکا و ژاپن به ترتیب با ۱۰ و ۴ درصد بیشترین سهم را در تولید درآمد بازی PUBG Mobile داشته‌اند. جدول زیر از پایگاه هوش بازار SensorTower برترین بازی‌های موبایلی از لحاظ درآمد در سطح جهان را طی ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ به نمایش گذاشته است.

دومین بازی پردرآمد موبایلی باز هم متعلق به شرکت چینی Tencent با نام Honor of Kings و درآمد ۱۱۶.۲ میلیون دلار است. نزدیک به ۹۲ درصد از درآمد این بازی از کاربران چینی و ۳ درصد از کاربران تایلندی تولید شده است. بازی Candy Crush Saga نیز از شرکت King در رتبه سوم بازی‌های پردرآمد ماه اکتبر قرار گرفته است. یکی از پدیده‌های این ماه بازی Coin Master از شرکت Moon Active است که با رشدی قابل توجه در درآمد به رقم ۶۳.۱ میلیون دلار دست یافته است. این بازی موفق شد برای اولین بار در ماه گذشته خود را در میان ۱۰ بازی پردرآمد موبایلی در جهان جای دهد و به نظر می‌رسد که طی ماه‌های آینده نیز به روند رشد خود ادامه خواهد داد.

بازی Homescapes از شرکت Playrix نیز یکی دیگر از پدیده‌های این ماه است که با کسب ۶۲.۷ میلیون دلار درآمد در رتبه هشتم بازی‌ها قرار گرفته است. این بازی حتی نسب به نسخه درخشان قبلی خود با نام Gardenescapes نیز عملکرد بهتری در هر ماه از خود نشان داده است.

بازی Total War: Three Kingdoms از شرکت Aligames موفقیت بسیاری از زمان عرضه آن به بازار از ماه سپتامبر سال جاری کسب کرده است به نحوی که تنها در ماه اکتبر توانسته ۵۲.۱ میلیون دلار از فروشگاه اپ‌استور کسب درآمد کند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here