فراخوان چهارمین دوره جایزه بازی‌های جدی منتشر شد

0
90

رویداد جامع جایزه بازی‌های جدی 1399 در سه بخش سمپوزیوم بازی‌های جدی 1399، جشنواره بازی جدی سال 1399 و هکاتون بازی‌های جدی 1399 برگزار خواهد شد.

این رویداد در چهارمین دوره خود تلاش می‌کند تا زیرساخت‌های علمی و صنعتی را برای توسعه بیش ‌از پیش بازی‌های جدی در کشور فراهم و حلقه‌های توسعه را از تحقیقات دانشگاهی تا تجاری‌سازی محصولات موجود در صنعت تقویت کند.

امسال هم همچون سال‌های گذشته با میلیون‌ها تومان جایزه و شبکه بزرگی از حامیان و همکاران، فرصتی برای مشارکت در رشد بازی‌های جدی در کشور فراهم آمده است و با نگاهی کلان­‌تر نسبت به سرگرمی­‌های هدفمند، علاوه بر بازی‌های دیجیتال، حامی سایر سرگرمی‌­های جدی همچون بازی‌های رومیزی یا شبیه­‌سازها هم خواهد بود.

  • حامیان رویداد

حامیان این دوره را موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد) به نمایندگی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ورزش و جوانان، شرکت هوشمند اول بهشتی (هاب)، ستاد مبارزه با مواد مخدر، اداره کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور،دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی، صندوق نوآوری و شکوفایی، دانشکده چندرسانه‌ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دانشگاه اصفهان و شتاب‌دهنده آواگیمز تشکیل می‌دهند.

بخش اول: جشنواره بازی جدی سال 1399 

مشابه سال‌های گذشته، در این دوره نیز جایزه بازی‌های جدی میزبان آثار تولید شده در این زمینه است. صاحبان اثر می‌توانند بازی خود را (نسخه جدید یک بازی یا نسخه به‌روزرسانی شده بازی در دوره‌های قبل جشنواره) تا روز جمعه مورخ 30 آبان‌ماه 1399 برای دبیرخانه جایزه ارسال کنند. 
در مجموع بیش از 200 میلیون تومان جایزه در انتظار برندگان این بخش خواهد بود و علاوه بر جوایز نقدی حامیان، دبیرخانه رویداد در چهار موضوع زیر به آثار منتخب جایزه نقدی اهدا خواهد کرد:

  • بازی جدی سال برنده جایزه بزرگ 200 میلیون ریالی بنیاد خواهد بود.
  • فینالیست­‌های جشنواره مجموعا تا سقف 200 میلیون ریال جایزه دریافت خواهند کرد.
  • بازی‌هایی که در دوره­‌های قبلی رویداد شرکت کرده­اند، در صورت به‌­روزرسانی بازی خود می‌توانند مجددا در بخش بهترین به‌­روزرسانی شرکت و شانس خود را برای برنده شدن جایزه 30 میلیون ریالی امتحان کنند.
  • جایزه ویژه برای بازی‌های جدی در حوزه سواد سیاسی: دبیرخانه رویداد امسال به شکل ویژه بخشی برای بازی‌های جدی در حوزه سواد سیاسی با جوایز نقدی مجموعا تا سقف 100 میلیون ریال تدارک دیده است. براین اساس، بازی‌هایی که در حوزه آموزش انتخاب سیاسی مناسب، فهم ساختارهای سیاسی یا فرهنگ انتخابات ساخته شده باشند، به شکل ویژه مورد داوری قرار می­‌گیرند.

بخش دوم: هکاتون بازی‌های جدی 1399

هکاتون بازی‌های جدی یک رویداد بازی‌سازی سه روزه است که در تهران، تبریز و اصفهان برگزار خواهد شد. امسال به دلیل همه‌گیر شدن ویروس کرونا و همچنین توجه به مدیریت فردی در این شرایط به‌عنوان مسئله‌ای مهم، وزارت ورزش و جوانان با ارائه موضوع «مهارت‌های زندگی: مواجهه با همه‌گیری بیماری‌ها» حامی مالی و طراح مسئله این رویداد در این سه استان است . قرار است از بهترین بازی‌های رومیزی یا دیجیتالی در این بخش تقدیر شود.
 لازم به ذکر است که موسسه «نیماد» به‌عنوان معرف مشاوران تخصصی این حوزه، دیگر نهاد همکار در برگزاری این دوره است. بنابراین افراد و تیم­‌های علاقمند تا روز جمعه مورخ 30 آبان‌ماه 1399 فرصت دارند تا برای بهره‌مندی از این فرصت و شرکت در رویداد به‌صورت فردی یا تیمی ثبت‌نام کنند.
 بازی‌های توسعه داده شده در موضوع مطرح‌شده، نهایتا تا نسخه دِمو، تجربه‌ و ایده اولیه ساخت یک بازی جدی طراحی می‌شوند. در مجموع بیش از 100 میلیون تومان جایزه در انتظار برندگان این بخش خواهد بود. علاوه بر جایزه نقدی، بازی‌های منتخب حامیان، برای توسعه بازی مورد حمایت قرار خواهند گرفت. 

بخش سوم: سمپوزیوم بازی‌های جدی 1399 

بخش سمپوزیوم بازی‌های جدی پذیرای مقالات تخصصی و کارگاه­های آموزشی در حوزه بازی‌های جدی است. مقالات فقط به زبان انگلیسی و تا روز جمعه مورخ 30 آبان‌ماه پذیرفته می‌­شوند. داوری مقالات با هدف افزایش کیفیت مقالات ارسال شده، سخت‌گیرانه و در سطح مقالات علمی-پژوهشی خواهد بود. از میان مقالات ارسال شده، مقالات منتخب علاوه بر دریافت جایزه نقدی، در روز سمپوزیوم به صورت شفاهی ارائه می­‌شوند. در مجموع بیش از 20 میلیون تومان جایزه به مقالات منتخب تعلق خواهد گرفت. 

  • به شکل ویژه امسال دبیرخانه رویداد مجموعا تا سقف 70 میلیون ریال جایزه برای مقالاتی که به موضوع تجاری‌سازی بازی‌های جدی پرداخته باشند، تدارک دیده است.

برای کسب اطلاعات کامل درباره بخش‌های مختلف این رویداد به سایت SeGaP.ir مراجعه کنید.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here