جایزه ویژه برای بازی‌های جدی در حوزه سواد سیاسی

0
68

رویداد جامع جایزه بازی‌های جدی 1399 به عنوان رویدادی مهم در صنعت بازی ایران قرار است برای چهارمین دوره در پاییز و زمستان برگزار شود. این رویداد که طبق روال هر سال توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به عنوان تنها متولی این صنعت برگزار می‌شود، امسال نیز دارای سه بخش اصلی، جشنواره بازی جدی سال 1399، هکاتون بازی‌های جدی 1399 و سمپوزیوم بازی‌های جدی 1399 است.

حساس‌ترین و پرجایزه‌ترین بخش رویداد جایزه بازی‌های جدی، بخش جشنواره است که هر سال با پذیرش آثار تولید شده در حوزه بازی‌های هدفمند به داوری و معرفی «بازی جدی سال» می‌پردازد و علاوه بر آن در محورهای مختلف جوایز متعددی توسط حامیان رویداد به آثار منتخب تعلق می­‌گیرد. دبیرخانه رویداد امسال به شکل ویژه برای بخش جشنواره دست به یک نوآوری تازه زده و آن اضافه شدن بخشی برای بازی‌های جدی در حوزه «سواد سیاسی» است.

ساخت بازی جدی در حوزه سواد سیاسی در واقع به معنی ساخت بازی با رویکرد آموزش علوم سیاسی، فرهنگ رفتار سیاسی و فهم ساختارهای سیاسی است. به عنوان مثال در یک بازی شبیه­‌سازی شده می­‌توان بازیکن را در موقعیتی قرار داد که نقش یک مقام سیاسی را داشته باشد و باید درباره مسائل مختلف تصمیم‌گیری و اعمال سیاست‌ کند. بازیکن ضمن درگیر شدن با این بازی و قرار گرفتن در موقعیت دولتمردان، فرهنگ رفتار سیاسی را آموزش می‌بیند؛ اینکه تصمیمات دولتمردان چه تاثیراتی در جامعه دارد و نتایج گوناگون و احتمالی یک تصمیم­‌گیری چه خواهد بود از طریق بازی آموزش داده می‌شود.

از دیگر مصادیق بازی‎­های مروج سواد سیاسی می­‌توان به بازی­‌های آموزشی در حوزه فرهنگ انتخابات و نحوه مشارکت سیاسی در جامعه اشاره کرد.

رویداد بزرگ جایزه بازی‌های جدی 1399 با همین هدف بازی‌هایی که در حوزه آموزش انتخاب سیاسی مناسب، فهم ساختارهای سیاسی یا فرهنگ انتخابات ساخته شده و به دبیرخانه ارسال شده باشند را به شکل ویژه مورد داوری قرار می­‌دهد.

خوب است  این نکته را هم بدانید که برای این بخش ویژه مجموعا تا سقف 100 میلیون ریال جایزه تدارک دیده شده است.

اگر ایده‌ای برای ساخت بازی جدی در حوزه سواد سیاسی دارید، تولید آن را شروع کنید. چرا که تا روز جمعه 30 آبان‌ماه 1399 فرصت دارید تا اثرتان را برای دبیرخانه جایزه ارسال کنید.

برای ارسال آثار خود به دبیرخانه اینجا کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید